M.A. Milam K-8 Center

2016-2017 Instructional Roster

 

  HOME

PRE-KINDERGARTEN

READING/LANGUAGE ARTS

Elizabeth Castaneda

Erica Galeano

 

Nicole Mujica

KINDERGARTEN

Nadine Nau

Luz Izquierdo           

Beatriz Rodriguez

Delia Lovelle            

Shauna Stephens-Batts

Cherryl Thomas           

Miriam Torres

 

 

FIRST GRADE

MATHEMATICS

Kathleen Becerra

Jeannette Borges

Andrea Bethel

Rosana Casanellas (Middle Math & Civics)

Yurien Hernandez

Delany Marino

Marisol Mayor

Elida Montesino

  

Andres Vega

SECOND GRADE

 

Emelia Bruscantini

SCIENCE

Guillermo Del Cristo

Mirian Fabelo

Gipsy Meyer

Roshanda Lavender

Lourdes Panagos

Nydia Rivera

  Mark Shields
THIRD GRADE  
Meclin De Jesus

SOCIAL STUDIES

Carmell Everett

Peter Goldman

Ileana Fariņas

Jaime Petralanda

Lizbet Martinez

Fabricio Rivas
Viviana Monteagudo  
 

EXCEPTIONAL STUDENT EDUCATION (ESE)

FOURTH GRADE

Alliet Armenteros-Cruz (Middle)

Elaine Delgado

Rosana Casanellas (Middle Math & Civics)

Alina Fonseca

Seisha Crespo-Leyton (Middle)

Gladys Guasp

Yareli Dominguez (Elementary)

Gertrudis Prades

Deborah Izquierdo (Elementary)

 

Cheryl Lane (Elementary)

FIFTH GRADE

Tanya Mejia (Elementary)

Ofelia Martinez

Nadine Nau (Middle Reading/L. Arts)

Marlen Martinez-Ronda

Lynne Pollack, Speech/Language Pathologist

Quiana Russell

Amelia Ricardo (Elementary)

Dana Thomas

Annette Toricella-Gunter (Elementary)

 

 
BILINGUAL/ESOL DEPARTMENT

GIFTED

Julieta Bercande

Yunia Frias (Elem. Reading/L. Arts)

Mirian Fabelo

Karol Gutierrez (Elem. Math & Content)

Mayte Gonzalez

Roshanda Lavender (Middle Science)

Luz Silva

Nicole Mujica (Middle Language Arts)
 

Fabricio Rivas (Middle Social Studies)

SPECIAL AREAS/ELECTIVES

Nydia Rivera (Middle Science)

Ana Arteaga (Art)

 

Idania Avila (Office Aide)

 

Julieta Bercande (Spanish)

 

Juan Cruz (Physical Ed.)

 

Nicole Mujica (Drama)

 

Ana M. Portuondo (Art)

 
Mark Shields (Computer Application)  

Cresencio Sosa (Physical Ed.)

 

Miriam Torres (Journalism/Speech & Debate)

 

Andres Vega (Robotics)

 
Inalby Vilarchao (Music)